CHIRNOVA s.r.o.

Akupunktúra

AKUPUNKTÚRA A NADVÁHA

Problém nadváhy sa nevyskytuje len u ľudí, ale aj u zvierat.

Nadváha nielen sťažuje presun z miesta na miesto, spôsobuje skoršiu únavu, prehrievanie organizmu a zrýchlené opotrebovanie kĺbov.

Dnes je viac ako kedykoľvek predtým rozhodujúce aj estetické hľadisko. Dnešná doba preferuje štíhlych mladých ľudí, od ktorých hlavne zamestnávatelia očakávajú aj vysoký výkon.

Nadváha sa objaví väčšinou nepozorovane a často súvisí so znižovaním telesnej aktivity. V mladosti sa toleruje lepšie, ale s pribúdajúcimi rokmi a kilami začne svojho nositeľa obmedzovať aj v bežnom spôsobe jeho života. Objavia sa bolesti chrbtice, bedrových, kolenných a ramenných kĺbov. Žily, ktoré odvádzajú krv z nôh sa začnú rozširovať na predkoleniach, nohy opuchajú, zhoršuje sa prekrvenie kože predkolenia, kde sa objavujú hnedé škvrny, ochlpenie týchto partií vypadáva. Srdce, ktoré musí zásobovať nadmernú hmotnosť sa zväčšuje, stúpa krvný tlak.

V rozmnožených tukových bunkách brucha sa vytvárajú látky, ktoré podporujú zápalové reakcie v organizme. Cievy, ktoré musia prekonávať zhrubnutú vrstvu tuku, aby mohli zásobovať kožu, sa naťahujú a stenčujú.

V oblasti predkolení sa pri veľkej nadváhe môžu objaviť rany, ktoré sa len veľmi ťažko a pomaly hoja.

Situáciu často komplikuje aj cukrovka, ktorá vzniká vyčerpaním podžalúdkovej žľazy, ktorá nie je stavaná na to, aby zvládala spracovanie veľkého množstva potravy.

V krvi začne stúpať hladina tuku a cholesterolu. Dochádza k rýchlemu zužovaniu ciev, ktoré vyživujú srdce, mozog a dolné končatiny. Častejšie sa vyskytujú u týchto ľudí infarkty, mozgová mŕtvica a zužovanie ciev dolných končatín.

Ľudia s nadváhou sa zriedkavo dožívajú vysokého veku.

S komplikáciami nadváhy sa MUDR. Pavel Novák stretáva na svojej ambulancii často.

Chirurgická liečba je obtiažna, dlhotrvajúca a pozitívne výsledky sú len krátkodobé.

Riešením je dlhodobá redukcia hmotnosti. Redukciu hmotnosti možno dosiahnuť:

  • Zvýšením energetického výdaja - športovaním, prácou, chladným prostredím
  • Znížením príjmu energeticky hodnotných potravín
  • Ovplyvnením psychiky a znížením množstva prijatých kalórii.
  • Mechanickým obmedzením - zadrôtovanie zubov, operačné zmenšenie žalúdka
  • Ovplyvnenie metabolizmu kombináciou potravín, zrýchlením pasáže živín cez zažívací trakt tabletkami, zamedzením vstrebávania živín a tukov tabletkami, operačným skrátením čreva.
  • Liposukciou
  • Zázrakom

Ušná akupunktúra

Pri hľadaní optimálneho spôsobu na redukciu nadváhy MUDr. Pavel Novák pred dvadsiatimi rokmi narazil na metódu ušnej akupunktúry. Výsledky, ktoré už vtedy pozoroval boli veľmi povzbudzujúce. Trošku horší bol komfort pre jej nositeľa. Táto metóda vyžadovala na udržanie ihličiek v ušnici prelepovanie leukoplastom, aby zavedené ihličky postupne organizmus nevytlačil zo zapichnutých bodov. Pod leukoplastom sa hromadil maz a olúpaná povrchová vrstva kože. Táto metóda vyžadovala opakované kontroly u lekára, aby upravil postavenie vytlačených ihličiek, aspoň raz za 2 týždne. Zavedená akupunktúra aj napriek tomu nevydržala obyčajne viac ako 2 mesiace.

Tento problém sa mu podarilo vyriešiť tak, že ihličky, ktoré zavádza sú zaistene proti vypadnutiu.

Miesto zavádzania ihličiek sa znecitlivie. Po zavedení ihličiek už nie je potrebné udržovať ich na mieste zavedenia leukoplastom.

Nie sú potrebné ani dodatočné kontroly u lekára spojené s ďalšími poplatkami. Ihličky, ktoré zavedie dobre držia na svojom mieste aj pol roka až 2 roky.

Ihličky na požiadanie pacienta odstraňuje bezplatne.

Pri akupunktúre na podporu chudnutia MUDr. Pavel Novák zavádza na jednu ušnice 2 ihličky, ktoré pôsobia na 3 body:

  • Bod tlmenia hladu
  • Bod tlmenia chuti na sladkosť
  • Bod tlmenia agresivity

Po zavedení akupunktúry je možne nasadiť ktorúkoľvek redukčnú diétu. MUDr. Novák preferuje diétu pomocou delenej stravy. Jej výhodou je, že sa dá dobre prispôsobiť každému spôsobu stravovania. Túto diétu možno používať aj mesiace a roky, bez nepriaznivých následkov na organizmus.

Dôležitou zásadou je, aby príjem potravy bol ukončený asi 5-6 hodín pred spánkom t. zn. asi o 17.30 h.

Potom je dobre používať len nekalorické tekutiny ako napr. nesladený čaj, minerálky, vodu, kolu light a pod.

Dostatočný príjem tekutín je pri chudnutí dôležitý, pretože z organizmu sa lepšie vyplavujú škodlivé látky, ktoré sa tu nahromadili, ako aj splodiny metabolizmu.

Je potrebné aj zvýšiť telesnú aktivitu, najlepšie cvičením, bicyklovaním alebo chôdzou. Pri tejto činnosti sa vo zvýšenej miere odbúravajú kalórie.

Je potrebné aj preladiť organizmus do "bojového" nastavenia.

Zdravé chudnutie je samozrejme boj s odopieraním si nadmerného množstva potravín a podporovaním zvýšeného výdaja kalórii telesnou aktivitou.

Teraz máme účinné "zbrane" - zavedené ihličky, ktoré nám uľahčia udržať pod kontrolou príjem a zloženie potravy.

Najdôležitejšia je však motivácia.

Pred tým ako sa niekto chce podrobiť chudnutiu pomocou akupunktúry, je potrebné, aby mal v hlave ujasnený cieľ, prečo to robí.

Týchto cieľov je nespočetné množstvo. Od lepšieho uplatnenia v práci, cez nosenie plaviek v lete, až po zlepšenie zdravotného stavu.

Podľa vlastných skúseností MUDr. Nováka s ušnou akupunktúrou, ihličky pôsobia aj počas spánku. Večer, keď si ľahneme spať, obyčajne nastane fáza najhlbšieho spánku. Nadránom, keď už je spánok plytký, zvýši sa pohybová aktivita. V posteli sa prehadzujeme zo strany na stranu. V tejto fáze sa nám formujú myšlienky a plán čo budeme robiť cez deň. Pri pohyboch hlavy sa hýbu ihličky, ktoré sú zavedené do ušnice a podráždia napichnuté body. Týmto spôsobom sa do denného plánu zakomponuje aj príkaz zníženia príjmu potravy.


Výsledky

U žien sa dobré výsledky pohybujú v rozmedzí 80-90 %. Pri minimálnom dodržiavaní diéty sa váhový úbytok pohybuje asi okolo 7 kg za prvé tri mesiace. Z dlhodobého hľadiska je možné na váhe stratiť aj viac ako desiatky kilogramov.

U mužov sú výsledky slabšie. Dobrých výsledkov u mužov je len 40-50 %. Je to spôsobené slabšou motiváciou a nižšou sebadisciplínou ako je to u žien. Muži chodia radi s kamarátmi na pivo a víno, pri posedení konzumujú nedelenú stravu. Večer pri televízii konzumujú ďalšiu stravu a kalorické nápoje.

MUDr. Pavel Novák má pacientov, ktoré schudli viac ako 45 kg.

Celý proces chudnutia sa musí začať v hlave. Ušnú akupunktúru je možné potom použiť ako mocnú podporu na dosiahnutie žiadaného cieľa.